صفحه اصلي > اخبار 
اخبار > همایش فرهنگی ولایت فقیه
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش

همایش فرهنگی ولایت فقیه

همایش فرهنگی ولایت فقیه به همت حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز کرمانشاه مورخه 18/2/93 باحضور اساتید و دین پژوهان این مرکز در سالن آمفی تئاتر دانشکده فنی مهندسی دانشگاه رازی برگزار شد.

گزارشی از این همایش در ذیل از نگاه ارزشمندتان خواهد گذشت:

مراسم در ساعت 11:30 باتلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط یکی از دانشجویان آغاز شد. و پس از آن سرود جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.

سپس مدیر مرکز ضمن خیرمقدم به حضار و سخنران همایش توضیحی پیرامون موضوع همایش و اهمیت آن ارائه نمود و در ادامه سخنران مدعو، جناب حجت الاسلام حاج آقا محققیان جهت بیان و ارائه مطالبی پیرامون بحث ولایت فقیه به جایگاه آمدند.

«ولایت فقیه مورد ظلم واقع شده است چراکه پس از گذشت بیش از سه دهه از انقلاب، هنوز ما مجبوریم به تبیین اصل وجود ولایت فقیه بپردازیم و به جای اینکه به مطالب پیشرفته تر همانند ثمرات عملی و کاربردی ولایت فقیه توجه کنیم، پاسخ به شبهات مطرح شده درمورد اینکه «آیا در فقه شیعه اصلاً ولایت مطلقه فقیه جایگاهی دارد یا نه» کار ما شده و از بهره های بهتر محروم گشته ایم. انفال در اسلام باید زیر نظر حاکم که همان فقیه عادل است باشد. قضاوت و زکات و مصرف آن جنبه حکومتی دارد و اگر ولایت فقیه وجود نداشته باشد این احکام معطل می ماند و صاحب جواهر که سالیان سال قبل از امام خمینی(رحمت الله علیه) می زیسته است، معتقد است کسی که ولایت فقیه را منکر باشد، از فقه هیچ مقداری را نچشیده است حال اگر ما مشروعیت حکومت ولی فقیه را انکار کنیم، باید به دینی معتقد باشیم که فقط درآن نماز و روزه وجود دارد آنهم در چارچوب قانون اساسی حکومت طاغوت وقت! همچنین قضاوت را باید به دادگاه طاغوت برد و بسیاری از احکام اسلام معطل می ماند. این مسئله بی دلیل و حتی خنده دار است! شیخ مفید (متوفی 413ق) معتقد است اقامه حدود به دست سلطان اسلام است که از طرف خدا نصب می شود. ایشان همان ائمه هدی علیهم السلام هستند و یا کسانیکه ایشان نصب کنند و پس از ایشان به فقهای شیعه تفویض شده است. نظریه ولایت فقیه را امام خمینی رحمت الله علیه ارائه نفرموده بلکه ایشان فقط آن را منظم نموده و بطور گسترده به منصه عمل رساندند. شیخ انصاری در کتاب مکاسب ولایت فقیه را بطور محدود مطرح و در کتاب قضا بطور کامل قبول می نماید. همچنین آیات عظام معاصر امام خمینی رحمت الله علیهم همچون آیت الله اراکی، آیت الله گلپایگانی و آیت الله مرعشی نجفی از امام حمایت می نمودند و علمای بارزی همچون آیت الله مشکینی، آیت الله جوادی آملی، آیت الله مرتضی حائری یزدی (فرزند موسس حوزه علمیه قم) و بسیاری از علمای دیگر از نظریه ولایت فقیه حمایت می نمودند. اگر در نظریه خدشه ای وارد بود، ایشان حمایت و جانفشانی نمی نمودند. بعضی افراد نادان و سکولار که فقط حکومت را برای آب و نان و امنیت تعریف می کنند، در این نظریه تشکیک نموده اند اما اسلام به خیر و صلاح و فلاح اخروی نیز توجه دارد و حکومتی که راس آن ولی فقیه نباشد، این جنبه را تخریب می نماید.

در این زمینه آیاتی نیز وجود دارند مانند سره مبارکه ص آیه 16 و سوره انفال آیه 60 و بسیاری از آیات و روایات دیگر...»

بعد از وقت اول سخنرانی از دین پژوهان پذیرایی بعمل آمد و کلیپی 15 دقیقه ای در ارتباط با موضوع پخش شد. سپس استاد در وقت دوم به سوالات و شبهات دین پژوهان پاسخ داد. در ادامه نماز جماعت ظهر و عصر در مسجد دانشگاه اقامه و ناهار دین پژوهان توزیع شد. لازم به ذکر است پوستر هایی رایگان از امام و حضرت آقا در کنار این همایش در اختیار دین پژوهان قرار گرفت و محصولات فرهنگی مرتبط با ولایت فقیه جهت آشنایی دین پژوهان ارائه و به نمایش گذاشته شد.


١٢:٠٠ - چهارشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٣    /    عدد : ٥٢٩٣٧    /    تعداد نمایش : ٥١٧٧


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج