صفحه اصلي > اخبار 
اخبار > آشنایی با علمای کرمانشاه
 


  چاپ        ارسال به دوست

قافله نیکان

آشنایی با علمای کرمانشاه

 آیت الله حاج محمّد کنگاوری (معروف به آقا محمّد مجتهد)

 حاج محمّد کنگاوری از عالمان بزرگ به شمار می‏رفت و پس از مرگ پدر به سبب مقامات علمی‏ای که داشت مرجع شرعی مردم در کنگاور شد. در زمان ایشان حوزۀ علمیه کنگاور رونقی بسزا یافت و طالبان علوم از هر سو به آن دارالعلم تشیّع روی آوردند و عالمان برجسته‏ای پرورش یافتند.

آیت الله سید جواد نجومی

 سید جواد نجومی از مجتهدان و اتقیای روزگار و از عالمان هنرمند و نسخ نویسان نامدار قرن حاضر به شمار می‏آمد. تولد آن جناب در 1303ق. بود و 1305ق. که بر مزارش نوشته شده، اشتباه است. وی دروس مقدمات و دیگر دروس را در کرمانشاه نزد بزرگانی چون: حاج میرزا حسین وکیل، آقا شیخ محمّد مدرس، حاج آقا عبدالله آل‏آقا و آخوند ملا محمّد حسین اصفهانی، معروف به حاج آخوند فرا گرفت، سپس برای تکمیل دروس به نجف رفت و از عالمان آن دیار استفاده نمود و به سبب گرفتاری‏های فراوان زندگی مجالی برای اقامت طولانی مدت پیداد نکرد، پس از قریب به یک سال به کرمانشاه مراجعت و از محضر حاج شیخ حسن علّامی کسب فیض کرد. وی از آیات عظام، سیّدابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاء الدین عراق، حسن علامی و سیّدحسین حائری اجازه اجتهاد داشت. وی پس از عمری مجاهدت در شب چهارشنبه هجدهم مرداد 1346ش. در سن 84 سالگی به رحمت خداوندی پیوست و بعد از تشییع با شکوه به قم منتقل و در قبرستان ابوحسین در حجرۀ مخصوص عالمان دفن گردید.

 آیت الله سیّد محمود معصومی لاری

 سیّد محمود، فرزند آیت الله سیدحسن معصومی لاری از عالمان ادیب و فقیهان بزرگ تاریخ کرمانشاه بود که در تدریس علوم اسلامی به ویژه ادبیات عرب تبحّری ویژه داشته است

 آیت الله شیخ حسن حاج آخوند

 شیخ حسن حاج آخوند در سال1301ق. در نجف متولد شد. او از شاگردان میرزای نائینی و سیّدابوالحسن اصفهانی در نجف اشرف بود. وی بعد از کسب اجازۀ اجتهاد و روایت از استادان بنام حوزۀ علمیه نجف به قصد تبلیغ احکام و معارف دین و تقویت بنیه علمی حوزۀ علمیه کرمانشاه، در آن شهر رحل اقامت افکند و در مسجد حاج شهبازخان کلهر کرمانشاهانی به اقامۀ نماز پرداخت و سال‏ها منشأ خیرات و برکات بود. وی در سال1337ش. بدرود حیات گفت و در نجف اشرف در کنار مقبرۀ آخوند ملاحسین به خاک سپرده شد.

    آیت الله شیخ علی علما

 شیخ علی علما، از عالمان طراز اول غرب ایران و از فضلای عارف مشرب و فرزند حاج ملاباقر دامغانی بود که در کرمانشاه به دنیا آمد. مقدمات عربی و ادبیات و فقه و اصول را نزد پدرش و سایر عالمان شهر آموخت و سپس به تهران مهاجرت و در درس اصول حاج میرزا حسن آشتیانی و درس فلسفۀ میرزای جلوه شرکت کرد. او از اساتید دیگر نیز علوم منقول و معقول را فرا گرفت و بعد از چند سالی به کرمانشاه بازگشت و در مسجد حاج شهبازخان به امر تبلیغ و امامت جماعت مشغول شد، ولی بعد از چند روز، از امامت جماعت آن مسجد صرف نظر کرد و فقط به امر تبلیغ و منبر می‏پرداخت. از آثار وی حاشیه بر شرح منظومۀ ملا هادی سبزواری و کشکول است. ایشان در قبرستان حاج شیخ قم مدفون است.

 آیت الله شیخ هادی جلیلی

 شیخ هادی جلیلی در سال 1288ش. در کرمانشاه متولد و پس از تحصیل مقدمات برای سطوح عالیه به نجف اشرف مهاجرت کرد و از محضر استاد آخوند ملا محمّد کاظم خراسانی و شیخ الشریعۀ اصفهانی سال‏های متمادی استفاده نمود و پس از اخذ اجازۀ اجتهاد از ملاکاظم خراسانی و شریعت اصفهانی در سال1316ش. به کرمانشاه مراجعت نمود و به امور تدریس و قضاوت اشتغال داشت.

 مرحوم حاج شیخ هادی در اخلاق و عرفان تالی حاج شیخ هادی نجم آبادی بود و آثاری از خود به جا گذاشت، از جمله: ارشادالانظار، کتاب طهارت، رساله در قضا و رساله‏های مختلف در ابواب فقهی.

 وی در دوم فروردین 1337ش. در وقت ادای فریضه ظهر به رحمت خداوندی پیوست و در وادی السلام نجف اشرف به خاک سپرده شد. مسجدی در خیابان جلیلی به نام ایشان وجود دارد.

 آیت الله محمّد تقی کرمانشاهی (زنگنه)

 محمّدتقی، فرزند میرزا محبعلی فرزند محمّد علی گلشن شیرازیمعروف به میرزای شیرازی دوم (کرمانشاهی الاصل از طایفۀ زنگنه) در سال 1270ق. متولد شد. وی از فحول علمای امامیه، مجتهد، ادیب و از شاگردان فاضل اردکانی و حاج میرزا محمّد حسن شیرازی بود، و شعر نیز می‏سرود. بعد از وفات استادش محمّد حسین شیرازی در سامرا متصدی ادارۀ حوزۀ علمیه و تدریس شد، سپس به نجف اشرف رفت و مرجع تقلید اکثر شیعیان قرار گرفت. او برای استقلال عراق اقدامات مؤثری انجام داد. ارتحال ایشان در ذیحجه 1339ق. اتفاق افتاد و در یکی از حُجرات صحن امام حسینA به خاک سپرده شد.

 آیت الله میرزا اسماعیل نجومی (آقابزرگ)

 میرزا اسماعیل، یکی از علمای بنام کرمانشاه و فرزند میرزا سیّدحسین و جد پدری آیت الله سیّدمرتضی نجومی بود. مرحوم آیت الله حاج شیخ حسن علّامی همیشه از ایشان به آقا بزرگ تعبیر می‏فرمود. وی از محققان بزرگ و مجتهدان معروف و معدود کرمانشاه و فقیهی اصولی و خوشنویس کم نظیر و از شاگردان مرحوم فاضل اردکانی در کربلا و همدرس حاج میرزا محمّد حسین شهرستانی بود.

 ایشان در سوم محرّم 1256ق. در کرمانشاه متولد و در سال1318ق. به رحمت خداوندی پیوست و در بیرون مقبرۀ آلآقا که آن زمان در سر راه کربلا بود، مدفون گردید.

 آیت الله حاج شیخ فرج الله کاظمی

 شیخ فرج الله کاظمی از علمای بزرگ معاصر در سال1304ق. در روستای گلباغی از توابع لرستان دیده به جهان گشود. وی تا سن هجده سالگی علوم متداول را آموخت و سپس به منظور کسب علوم دینی رهسپار عتبات عالیات شد. از محضر آیت الله العظمی میرزا محمّد تقی شیرازی و آیت الله محمّد حسین نائینی و ابوالحسن اصفهانی و شیخ احمد کاشف الغطا کسب فیض نمود. وی بعد از بیست و پنج سال تحصیل و تدریس به کرمانشاه بازگشت. ایشان در ماجرای کاپیتولاسیون و نفوذ آمریکایی‏ها و تشکیل هسته‏های مبارزاتی اسلامی در حوزه‏های علمیه از پشتوانه‏های معتبر و معتمد فداییان اسلام، بویژه شهید نواب صفوی شمرده می‏شد. وی به سال1340ش. در کربلا وفات نمود و در وادی السلام نجف به خاک سپرده شد. (به نقل از پایگاه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان کرمانشاه)

 

 


٠٨:٠٠ - سه شنبه ١٩ فروردين ١٣٩٣    /    عدد : ٤٥٦٠٠    /    تعداد نمایش : ٤٠٢٥


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج